Margaret Atwood writes to imprisoned Turkish writer Asli Erdoğan

| November 17, 2016

asliatwoodOn PEN’s Day of the Imprisoned Writer, Canadian poet, novelist and activist Margaret Atwood writes to imprisoned Turkish writer Asli Erdoğan.

Dear Asli Erdogan,

Today is your 91st day behind bars. I’m writing to tell you that even through the concrete walls of your prison, beyond the guards, the barbed wire, the locks and keys, we can still hear your voice. Your words still shape the fight for freedom and the right to free expression.

Like you, I and many, many other writers believe that literature can inspire the longing for justice, can generate tolerance, and can expand human sympathy and understanding. Although you are in prison, you are not alone: you have the entire PEN community of writers from around the world fighting for your freedom. They will continue to hope for you, and they will not stop working for you until you are free.

I have faith that you will very soon be free. I hope that you will find yourself in a Turkey where you can write and speak without fear and censorship, a Turkey that celebrates diversity of thought and opinion. I hope you will live in a Turkey that is proud of the voices of its talented thinkers, writers, and artists who have reached so many admirers far beyond its borders. I hope you will live in a Turkey that is proud of its democracy – a Turkey that is proud of voices like yours.

We send you our hopes and our warmest wishes, and keep you in our thoughts.

Margaret Atwood

 

Kaynak: www.pen-international.org

 


Uluslararası PEN, 15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Günü’nde, düşüncelerini ifade ettikleri için baskıya maruz kalan beş yazarı gündeme taşıyor. Bu yıl o yazarların arasında Türkiye’den Aslı Erdoğan da var. Diğerleri Mısır’dan Ahmed Naji, Honduras’tan Cesario Alejandro Félix Padilla Figueroa, İsrail’den Dareen Tatour ve Çin’den Gui Minhai.

Bu kapsamda “Başka Dünyalar”, “Halka Oyunu”, “Tufan Zamanı” gibi kitapların yazarı Margaret Atwood, 5 yazar için birer mektup kaleme aldı. Aslı Erdoğan için yazdığı mektubun tam metni şöyle:

Sevgili Aslı Erdoğan,

Bugün parmaklıklar arkasında geçirdiğin 91. gün. Sana, hapishanenin beton duvarlarına rağmen, gardiyanların, tel örgülerin, kilitlerin ve anahtarların arkasından hâlâ senin sesini duyabildiğimizi söylemek için yazıyorum. Senin kelimelerin özgürlük savaşına ve özgür ifade hakkına biçim veriyor. 

Tıpkı senin gibi ben ve çok, pek çok başka yazar da edebiyatın adalet özlemine ilham vereceğine, hoşgörüyü doğurabileceğine ve insanların şefkat ve anlayışını derinleştireceğine inanıyoruz. Her ne kadar hapishanede de olsan, yalnız değilsin: özgürlüğün için savaşan tüm dünyadan PEN yazarları senin yanında. Senin için umut etmeye devam edecek ve özgür olana kadar çalışmaktan vazgeçmeyecekler. 

Çok yakında özgür olacağına dair bir inancım var. Umuyorum ki kendini, korkusuz ve sansürsüzce yazabileceğin bir Türkiye’de, düşünce ve fikir çeşitliliğini yücelten bir Türkiye’de bulacaksın. Umuyorum ki, sınırlarının çok ötesinde hayranlar kazanmış yetenekli düşünürlerinin, yazarlarının ve sanatçılarının sesiyle gurur duyan bir Türkiye’de yaşayacaksın. Umuyorum ki, demokrasisiyle gurur duyan bir Türkiye’de, seninki gibi sesleriyle gurur duyan bir Türkiye’de yaşayacaksın. 

Sana umutlarımızı, en içten dileklerimizi yolluyoruz ve seni düşünüyoruz.

Margaret Atwood

 

Kaynak: kulturservisi.com

Please follow and like us:
error
fb-share-icon

Tags: , ,

Category: Deneme, Haber, Köşe Yazıları, Söyleşi, Toplum, Yazın, Yazın

Comments are closed.