DERHAL ÇATIŞMASIZLIK VE ACİL ATEŞKES / Haluk TEKELİ

| March 21, 2016

HalukTekeli2Terörü kınayarak veya milli birlik ve beraberlik görüntüsü ile terörü geriletmek 12 Eylül generallerinin icat ettiği ve beyinleri süngersileştirdiği bir söylemdir. Bu süngersi duruma esastan itiraz etmek ilk adım olabilir.

Memlekette iktidar savaşlarında en üst düzeyde sert çatışmalı dönemi yaşadığımızı söyleyebiliriz. Zaten kısıtlı olan hak ve özgürlüklerimizin tümüyle tehdit ve ipotek altında olduğu bir kavşaktayız. Mevcut anayasanın öngördüğü kimi kuvvetler ayrılığı görüntülü yarı başkanlık ve otoriter bir rejim ile başkanlık sistemine dayalı bütünsel bir otoriter rejimin savunucuları arasındaki düğüm şiddetin tırmandırılması üzerinden çözülmek isteniyor.

Kolera ile veba arasındaki bir tercihe sürüklenen toplum, tarihsel bütün duyarlılıkları tahrip edilerek bu sürecin kazananına tebaa yapılmak isteniyor. Bu sürecin kurbanı olarak, daha fazla can verilmesini engellemenin yolu yeni bir toplumsal uzlaşma için bütün çatışma alanlarında koşulsuz ateşkes ve saldırmazlık sağlanmasıdır.

Memlekette aylardır oluk oluk kan akıyor. Bu kanı durdurmak mezarlıktan geçen adamın ıslık çalmasından başka bir işe yaramayan terörü kınama saçmalığı ile olmaz. Yapılması gereken acil olarak meclisin, meclis dışı muhalefet dinamiklerinin ve sivil yapıların bir araya gelip hemen ve derhal bir ateşkes ve çatışmasızlık ortamı için harekete geçmesidir.

Barış isteyenlerin sesi, savaş ve şiddet diliyle konuşanlardan daha güçlü çıkmalı. Bu başarılamaz ise bu süreç kendi mecraında sona erdiğinde geride bıraktıklarımızın yaratacağı tahribat bütün geleceğimizi büyük acılarla boğmaya çoktan başladı.

Please follow and like us:
error
fb-share-icon

Category: Deneme, Köşe Yazıları, Yazın

Comments are closed.