Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 20 yolu

| December 3, 2016
Soğuk havalar geldiğinde virüsler tarafından hasta edilmek hiç hoş değildir. Bu yüzden şimdi bahsedeceğimiz bağışıklık güçlendirici tavsiyeler sizi virüslerin getirdiği hastalıklardan koruyup, mevsimin tadını çıkarmanızı sağlayabilir.
 1. Şekerden kaçınmak
  Çok fazla şeker tüketmek bağışıklık sisteminin bakterilere karşı savaşan mekanizmasını bastırır. Sadece 75-100 gram şeker tüketmek bile beyaz kan hücrelerinin bakterileri yok edecek gücünü azaltır. Doğal meyve sularını, çayları ve suyu tercih ederek hücrelerinizi tazeleyin, bağışıklık sisteminizi doğal vitaminlerle güçlendirin.
 2. Daha az stres yapmak
  Her ne kadar stres kaçınılmaz olsa da, kronik stres insanı hastalıklara karşı daha dayanıksız hale getirir. Stresin devamlılığı, vücudu devamlı stres hormonları (kortizol ve adrenalin) şelalesine maruz bırakır ve bunlar da bağışıklık sistemini bastırır. Derin nefes alın, meditasyon yapın ya da işleri oluruna bırakmaya odaklanıp stresinizi azaltın.
 3. Balık tüketmek
  Omega 3 yağ asitlerinin kaynağı balıklar vücutta iltihapları önler ve mikroplarla savaşarak bağışıklığı güçlendirir.
 4. Mantar yemek
  Herhangi bir alerjiniz yoksa mantar tüketmeye çalışın. Çeşidini kendiniz belirleyin. Enoki, shitake ya da istiridye fark etmez. mantar, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır ve antioksidan deposudur.
 5. Yoğurt ve Kefir tüketmek
  Yoğurt ve kefirin içerdikleri yüksek probiyotik sayesinde bağışıklık sistemimiz için yararlı oldukları bir çok araştırmada belirtilmiştir….
 6. Turpgil tüketimi
  Turpgillerden brokoli, süs lahanası, lahana ve pazı karaciğerin toksinleri atmasına yardım ederek karaciğerin ve bağışıklık sisteminin desteklenmesini sağlayabilir.
 7. Hareket etmek
  Bütün gün masa başında oturup kalmak ya da egzersiz ihtiyacını yok saymak bağışıklık sisteminizin etkinliğini azaltabilir. Hareket etmek ya da egzersiz yapmak, sadece lenf sistemini (vücudun atık sistemi) uyarmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun oksijen alımını arttırır ve vücutta enfeksiyonla savaşan lökosit adındaki bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını da arttırır. Sadece 30 dakikalığına, yürüyün, çocuklarınızla oynayın, tv önünde ip atlayın ya da yaratıcılığınızı kullanıp vücudunuzu hareket ettirin.
 8. Düzenli uyku
  Yorgunluk, vücudunuzun hastalıklara karşı direncini azaltır. Bir laboratuar deneyi, deneklerin uykusunu dört saate sınırlayıp onlara grip aşısı yapınca, deneklerin bağışıklık sisteminin normalin yarısı kadar antikor ürettiği gözlemini yaparak bunu kanıtlamıştır. Stres gibi uykusuzluk da iltihap ve kortizol’de artışa neden olabilir. Açıkça görülüyor ki her gece 7-9 saat uyumak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için çok güzel bir yol.
 9. İdeal kilo
  Kaç kilo olursanız olun güzelsiniz ama sağlığınızı düzeltmek ve bağışıklık sisteminizi desteklemek için fazla kilolarınızı verdirecek bir hayat tarzını benimsemeniz önerilmektedir. Aşırı kilolu olmak sizin diyabet, kanser ve kalp hastalıklarını geçirme riskinizi arttırır.
  Ayrıca yüksek miktarda yağ hücresi, iltihaba yol açan kimyasalların vücuda yayılmasını tetikleyerek kronik iltihaba yol açabilmektedir. İltihap devam etmekteyken, dokular hasar görür. Bu da bağışıklık sisteminin zarar görmesine yol açar.
  Şu yöntemlerle doğal yollardan kolayca kilo vermenize yardımcı olur; Daha fazla taze meyve ve sebze yemek, işlem görmüş şeker ve işlenmiş karbonhidratlardan uzak durmak, az yağlı gıda tüketimi, bitkisel kaynaklı protein alımı, bol su içmek ve normal miktarda egzersiz yapmak. Bunları yaparken yüzünüzde gülümseme eksik olmasın.
 10. Güçlü ilişkiler
  Güçlü ilişkilerin insanların fiziksel ve zihinsel sağlığını güçlendirdiği ve bağışıklık sistemini sağlamlaştırdığı kanıtlanmıştır. Birkaç araştırma, kendilerini küçük ya da büyük bir gruba bağlı hisseden insanların, kendilerini yalnız hisseden insanlardan daha sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olduğu fikrini destekler.
 11. Avokado tüketmek
  Önemli aminoasitler, antioksidanlar ve sağlıklı yağları içinde bulunduran avokado, hormonları dengelemeye yardım eder, bağışıklık sistemini destekler.
 12. Zencefil tüketmek
  Ayurvedik tıp, zencefilin vücudu ısıtıp organlardaki, özellikle akciğerlerde ve sinüslerdeki toksin birikimini kırdığını iddia ediyor. Zencefil kökü aynı zamanda vücudun lenf sistemini de temizlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.
 13. Meditasyon ve rahatlama tekniklerinden faydalanmak
  Eğer stres bağışıklık sistemini bastırıyorsa, o zaman stresi bastıran uygulamalar vücudunuzun kendi kendini tedavi etmesine yardım eder. Kandaki kortizol seviyesinin azalması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, meditasyon veya diğer rahatlama teknikleriyle rahatça başarılabilir. Meditasyon korkulacak bir şey değildir. Sadece rahatlayın ve günde 5-15 dakika kafanızı rahatlatın. Buna ek olarak özel rehberli meditasyon kayıtlarını dinleyebilir, hayatın pozitif yönlerine odaklanabilir ya da sadece düşüncelerinize dalıp hayatı oluruna bırakabilirsiniz.
 14. Gülümsemek
  Güzel bir kahkaha atmanın en güzel yanlarından biri, bunun vücuttaki stres hormonlarını azaltması ve enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin bir çeşidinin sayısını arttırmasıdır. Bir komedi filmi izleyin, endorfin ve büyüme hormonlarınız artarken stres hormonlarınız azalsın.
  Kahkaha atın! Gerçek de olsa, sahte de olsa, vücudunuz sizin mutlu olduğunuzu düşünür ve gerçekten de moraliniz ve bağışıklık sisteminiz düzelebilir. Herkes mutlu olmak ister. O yüzden kendinize bir iyilik yapın ve gülümseyerek daha güzel bir vücuda sahip olun bağışıklık sistemini güçlendirme tavsiyeleri ile daha mutlu bir hayat sürüp, hastalıklarla temas riskini azaltarak daha sağlıklı yaşayın.
 15. Beta glukan tüketimi
  Bağışıklık sisteminin sigortası olarak bilinen beta glukan, ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilen basit bir polisakkaritdir. Bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak, bağışıklık sistemini aktive etmesinden dolayı yıllardır bağışıklık sistemi destekleyici olarak ün kazanmış tamamen doğal bir besin desteğidir.
 16. Yulaf tüketmek
  Yulaf tüketmek, bağışıklık sisteminizi iyi yönde etkileyebilir. Sabahları bir porsiyon yulaf, kötü kolesterol olarak da bilinen LDL’yi azaltmasıyla bilinen lifler açısından zengindir.
 17. Sarımsak tüketmek
  Sarımsak çiğ halinde anti bakteriyeldir ve virüslere karşı etkilidir. Ayrıca büyük bir bağışıklık güçlendiricisi ve antioksidanlarca zengin olduğu bilinmektedir.
 18. C vitaminini tüketmek
  Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen bu vitamin nerdeyse her taze meyve ve sebzede bolca bulunur.
 19. Antioksidanlar
  Ne kadar yiyecek önerisi verilse de taze yiyeceklerdeki zengin antioksidanları mutlaka yemek alışkanlığınızın bir parçası yapmalısınız. Bu bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Antioksidanlar vücutta serbest gezen zararlıları yakalayarak zararsız hale getirirler ve böylece kanser, kalp hastalığı ve yaşla ilgili hastalıkların riskini azaltabilirler.
  Bağışıklığınızı güçlendirecek bazı antioksidan yüklü yiyecekler; parlak renkli meyveler, turunçgiller, üzüm, kivi, elma ve sebzeler, süs lahanası, soğan, ıspanak, tatlı patates ve daha fazlası!
 20. ÇinkoBüyük bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olan çinko doğada kırmızı ette, tavukta, balıkta, yumurtada, ayçiçeği ve kabak çekirdeğinde bulunur.

 


Bağışıklık sistemini güçlendirmenin doğal yolları

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli faktörler;

 1. Su: Hücrelerin iletişim kurmasında, zehirli maddelerin atımında ve tüm vücut sistemlerinin işleyişinde gereklidir. Sağlıklı enerji depolamaya yardım eder. Susuzluk, kanser hücrelerinin çoğalmasına sebep olabilir. Yeterince su içmeyi ihmal etmeyin. Arıtılmış su içiyorsanız mineral eklenebilir.
 2. İşlenmemiş Gıda Tüketimi: Mümkün olduğunca toksinsiz, doğal yemek yiyin (toksinler vücut hücreleri tarafından kullanılmayan şeylerdir, böcek ilaçları dahil.) İşlenmemiş gıda diyeti birçok sistemimizi güçlendirmenize yardımcı olabilir. Doğal beslenme tarzı vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Olabildiğince doğal besinler tüketmeye özen gösterin.
 3. Çiğ Sebze ve Meyve Tüketimi: Yapılan bazı araştırmalar, çiğ sebze ve meyve tüketiminin kanser hücrelerine karşı güçlü bir kalkan görevi sağladığını belirtir. Tüm besin kategorileri arasında bağışıklık sistemini güçlendirmede iyi bir rolü olduğu söylenebilir. Yüksek enzim seviyeleri zararlı bakterileri ve zararlı hücreleri ayırt eder ve böylece bağışıklık sistemi bu zararlıları yok eder. Çiğ besinler, besin değerlerinin, enzimlerin ve proteinlerin %100’ünü korur ve zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir.
 4. Yeşil Yapraklı Bitkiler(Çiğ Olarak):Yaşam süresini uzatması bilimsel olarak kanıtlanmış yeşillikler asidik pH (hastalık durumu) seviyesini, alkali pH (sağlık durumu) seviyesine çevirir. Kalsiyum, magnezyum gibi doğal minerallerle dolu, antioksidan içeren yeşillikler fitobesin korumasıyla yüklüdür.
 5. Klorofil içeren 5 besin; Marul, süs lahanası, pazı, ıspanak, maydanoz.
 6. Karoten Zengini Ürünler: Bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynayan besinler arasındadır. Beyaz kan hücrelerinin sayısını ve işlevini arttırır. T3 ve T4 hücrelerini arttırır. Tümörleri küçülten timüsü genişletir. Sağlıklı hücreleri, kanserojen (kansere yol açan) maddelerden korur. A vitaminini işleyen çinko bu yiyeceklerde bulunur.
 7. Karoten içeren besinlere örnek; Tatlı patates, havuç, ıspanak, kavun, süs lahanası, pancar, yeşillikler, papaya, brokoli, kayısı, mango, şeftali, balkabağı.
 8. Beta-karoten ve A vitamininin yapay formlarını tüketmemekte fayda var.
 9. Elmalar ve Kişniş ; Bu ikisi ağır metalleri (bağışıklık sistemini zayıflatır) uzaklaştırmada çok önemli özelliklere sahiptir. Muhteşem lif kaynaklarıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirecek bir çok güzel besin kaynağı barındırırlar.
 10. Taze Sebze Meyve Suları ; Taze çiğ sebze suyu en konsantre ve kolay ham besin kaynağıdır. Sadece çiğ olduğu için değil, aynı zamanda konsantre besin olduğu için en iyi bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. Havuç sıkıldığı zaman karoten ve enzimler bakımından muhteşem bir kaynaktır.
 11. Hayat tarzı faktörü: Günlük hayatınızda yaptığınız değişiklikler sağlığınızı etkiler. Bu faktörler bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için çok önemlidir.
 12. Uyku; Vücudun en fazla tamir olduğu zamandır. Uyku miktarı direkt olarak gelecek günkü enerji miktarıyla alakalıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterince uyumak ve dinlenmek önemlidir.
 13. Egzersiz; Antikorların tepki süresini arttırır, vücut ısınızı arttırarak makrofajları arttırır, katil T hücrelerine yapışan beta endorfinlerin üretimini tetikler ve onların zararlıları öldürme hızını yaklaşık %63 arttırır. Stresi azaltır. En önemlisi de istenmeyen hücreleri yakalayıp yok eden lenf sistemini harekete geçirir. Vücudun oksijen almasını sağladığı için bağışıklık sistemini güçlendirir (düşük oksijen seviyesi kanser hücresini ve bakterileri arttırabilir), T lenfositlerini uyarır.
 14. Vücudunuzun pH Değeri; Bağışıklık sisteminin önemli ögelerinden biri vücudumuzun pH değeridir. Alkali yiyecekler ve su, vücutta oluşan fazla asitlerin etkisiz hale getirilmesinde yardımcı olabilir. pH suyun asitlik derecesini gösterir. 0-7 arası asidik, 7-17 ise arası alkali su olarak kabul edilir.
 15. Beta glukan içeren besin tüketimi : Beta-Glukan, ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilen basit bir polisakkaritdir. Bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak, bağışıklık sistemini aktive etmesinden dolayı yıllardır bağışıklık sistemi destekleyici olarak ün kazanmış tamamen doğal bir besin desteğidir. 1.3/1.6 bağ yapılı beta glukan içeren besinler ve takviyeler bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde önemli rol oynayabilir.
 16. EMA’lardan (elektromanyetik alan) Korunma ; Ema radyasyonu, özellikle hızlı gelişen teknoloji sayesinde çevremizdedir ve bağışıklık sistemimize saldırır. Tamamen görünmez olduğundan, çevremizi kontrol edene kadar, ne kadar maruz kaldığımızı bilemeyiz.
 17. Düzenli kontrol: Genel sağlık durumunuz ile ilgili kontrollerinizi yaptırmak önünüzü görmeniz bakımından size yardımcı olacaktır.
 18. Diyet Yapmak (oruç tutmak) ; Toksinlerin atılmasında, toksin barındıran yağ hücrelerini azaltılmasında, beyaz kan hücrelerinin zararlı bakterileri kırma becerilerini arttırılmasında, IgA, Igm vs IgG (hastalıklarla savaşan imünoglobinler)ın antikor seviyesini arttırılmasında rol oynayabilir. Vücudunuzu hazırlamadan ve yavaş yavaş başlamadan, sadece suya dayalı diyet, oruca başlamayın. Düzenli ve sağlıklı diyet, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bilinçsizce yapılan diyetler ise bağışıklık sisteminizin çökmesinde rol oynayabilir. Diyet için diyetisyeninizden destek almanızı tavsiye ederiz.
 19. Rahatlama Teknikleri ; Rahatlama teknikleri bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli rol oynar. Stresi azaltarak antikor seviyesini arttırır. Stres, bağışıklık sisteminizi iyi ve kötü yönde etkileyen çok önemli bir faktördür. Stres ve rahatlama hakkında önerilen çözüm genellikle zincir halindedir. Sağlıklı beslenme ve düzenli dinlenmenin ardına gelen meditasyon güzel bir çözüm olabilir.
 20. Gün Işığı ; Kolon kanserine karşı koruma sağlamayı da kapsayan birçok anti kanser özelliği taşıyan katil T hücrelerini ve D3 vitaminini arttırır. Çok azı veya fazlası bağışıklık sistemini zayıflatır.
 21. Gülmek ; Bağışıklık sistemini güçlendirip antikor sayısını arttırdığı görülmüştür.
 22. Tutum; Vücut hücreleri umut ve motivasyonu akıldan alır. Pozitif tutum ve pozitif kelimelerin öneminin sebebi, pozitif tutumun gerçekten de bağışıklık sistemini güçlendiriyor olmasıdır

 

Not: Doktorlardan ve diğer sağlık uzmanlarından alınan bilgiler dahil olmak üzere buradaki bütün içerik sadece bilgi amaçlıdır. Doktorunuzun tedavisi, tanısı ve önerisi yerine geçemez. Tanı, öneri ve tedavi içerikli bilgiler için sağlık kuruluşuna, doktorunuza danışınız.

kaynak: bagisiklik.com

Please follow and like us:
error
fb-share-icon

Tags:

Category: Bilim, Haber, Köşe Yazıları, Köşe Yazıları, Toplum

Comments are closed.