Reha Erdem’in Koca Dünya’si en iyi film, Menderes Samancılar en iyi erkek oyuncu

| September 26, 2016

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde ödüllen Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapılan törenle sahiplerine sunuldu. Törende, “Koca Dünya”, “Babamın Kanatları” ve “Albüm” filmleri ödülleri topladı.

Reha Erdem’in yönetmenliğini yaptığı “Koca Dünya” en iyi film ödülünü alırken, Film-Yön en iyi yönetmen ödülü Reha Erdem’e, en iyi görüntü yönetmeni ödülü Florent Herry’e sunuldu.

İş cinayetlerini anlatan “Babamın Kanatları” en fazla ödül alan film oldu. Törendeki konuşmalarla iş cinayetlerine vurgu yapılırken, “Babamın Kanatları” film Yılmaz Güney Ödülü ili en iyi müzik (Bajar) ve en iyi kurgu (Umut Sakallıoğlu) ödüllerini aldı. Filmin oyuncularından Menderes Samancılar en iyi erkek oyuncu, Kübra Kip en iyi yardımcı kadın oyuncu, Musab Ekici ise en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerine değer görüldü. Film ayrıca SİYAD en iyi film ödülünün de sahibi oldu.

Mehmet Can Mertoğlu, “Albüm” filmiyle en iyi yönetmen ödülü ile en iyi senaryo dalında ödüle değer görüldü. En iyi sanat yönetmeni ödülü de yine “Albüm” filmine gitti.

Adana İzleyici Ödülü “İftarlık Gazoz”a, Jüri Özel Ödülü “Tarla” filmiyle Cemil Ağacıkoğlu’na sunuldu. Ilgaz Kocatürk “Tarla” filmindeki rolüyle Umut Veren En İyi Erkek Oyuncu ödülüne, Ecem Uzun “Koca Dünya”daki rolüyle Türkan Şoray Umut Veren En İyi Kadın Oyuncu ödülüne değer görüldü.

Törende Adana konulu senaryo yarışmasının kazananları da açıklandı. Orhan Kemal Birincilik Ödülü Onur Dur’un yazdığı “Tabana Kuvvet”e, Yaşar Kemal Ikincilik Ödülü Fadim Koçak ile Nuri Gürdil’in yazdığı “İğne Deliği”ne, Muzaffer İzgü Üçüncülük Ödülü ise Atay Sözer’in yazdığı “Allah’ın Adamı”na verildi.

kaynak: www.kulturservisi.com

Please follow and like us:
error
fb-share-icon

Category: Haber, Köşe Yazıları, Köşe Yazıları, Sinema, Sinema, Toplum

Comments are closed.